Stowarzyszenie Nasze Miechowice

Jestem przewodniczącym stowarzyszenia „Nasze Miechowice”. Początkowo członkowie stowarzyszenia byli zaangażowani w powstanie Rady Dzielnicy Miechowice na każdym etapie. Po pierwszych wyborach stowarzyszenie realizuje wiele projektów społecznych na terenie Miechowic i aktywnie włącza się w różne inicjatywy.

Miechowicka Ostoja Leśna

Aktywnie uczestniczyłem w powstaniu zespołu przyrodniczo krajobrazowego „Miechowicka Ostoja Leśna”. Aby jeszcze bardziej zainteresować mieszkańców Miechowic i Bytomia tymi terenami zainicjowałem projekt stworzenia ścieżek przyrodniczo rekreacyjnych, który zakładał wytyczenie ścieżek oraz umiejscowienie tablic informacyjnych. Kolejnym krokiem był projekt sportowych sobót, dzięki którym mieszkańcy pod okiem fachowców mogli szkolić umiejętności w Nordic Walking, bieganiu czy jeździe rowerem. Dzisiaj Miechowicka Ostoja Leśna to idealne miejsce na uprawianie różnych sportów, ale przede wszystkim miejsce na spacery i odpoczynek.

Turniej Rodzice Dzieciom, Dzieci Rodzicom

Przez V edycji byłem współorganizatorem turnieju, w którym rodzice rywalizują na boisku sportowym, a dzieci w konkursie dopingu. Nagrodami w turnieju był zawsze sprzęt sportowy dla szkół. Byłem koordynatorem miechowickiego etapu oraz współorganizatorem finału miejskiego i regionalnego. Być może warto wrócić do tej idei?

Budowa boiska przy ZSO nr 5

Baza sportowa szkół pozostawia wiele do życzenia, dlatego zainicjowałem wraz z Józefem Potępą konkurs na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej na najlepszy projekt budowy boisk w ZSO nr 5. Finałem były starania o wpisanie projektu do budżetu miasta oraz budowa boiska w roku 2012.

Wystawa zdjęć pałacu w Miechowicach

Chciałem zwrócić uwagę na fatalny stan ruin pałacu w Miechowicach i dlatego zainicjowałem projekt zbierania zdjęć pałacu z różnych czasów. Udało mi się zarazić pomysłem wiele osób, którym los pałacu- a obecnie ruin, nie jest obojętny. 5 lipca 2013 roku, w bytomskiej Agorze odbył się wernisaż wystawy poświęconej ruinom miechowickiego pałacu. Wystawę można było oglądać do 5 sierpnia. Wśród kilkudziesięciu wystawionych fotografii znalazło się wiele nigdy jeszcze niepublikowanych. Cały zbiór liczył około 100 zdjęć.

Muzyka w starych kościołach Miechowic

Muzyka w starych kościołach to projekt zakładający organizację 6 koncertów w dwóch cyklach wiosennym oraz jesiennym. W tym czasie do Miechowic zjeżdżają się najwybitniejsi artyści z prof. Julianem Gembalskim oraz Marcinem Wyrostkiem na czele. Projekt poświęcony jest wybitnym postaciom, które związane są z Miechowicami – ks. Norbert Bonczyk i Matka Ewa. W tym roku odbywa się już IX edycja koncertów, obecnie tylko w cyklu jesiennym.

Szlak Matki Ewy

Projekt Szlaku zakładał wskazanie najważniejszych miejsc związanych z życiem i działalnością Matki Ewy. I tak początek Szlaku można znaleźć się w kościele św. Krzyża, gdzie Matka Ewa została ochrzczona, kolejne na drodze są ruiny pałacu, w którym się wychowała, a całość kończy się w Ostoi Pokoju, miejscu jej działalności charytatywnej i społecznej. Na bazie Szlaku powstał film Szlakiem Matki Ewy.